ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

کیست مویی آزار دهنده ترین است.

کیست مویی

کیست مویی

کیست مویی پایین کمر

کیست مویی چیست؟

کیست مویی در هر قسمتی از بدن ممکن است به وجود بیاید. به خصوص در مناطقی که رویش موی ضخیم زیاد است.این کیست ها زمانی به وجود می آیند که مو پوست را سوراخ کرده و پس از آن در محل لانه گزینی می کند و در صورت بروز عفونت و آبسه بسیار دردناک خواهد بود. کیست مویی حاوی مو و پوست است و معمولا بوی بدی می دهد و چرک از آن خارج می شود. کیست ها معمولا شامل اجزایی مثل فولیکول مو و غدد و بافت اطراف آن می باشد که به صورت آبسه هم دیده می شوند. برخی از انواع کیست مویی پیشرفته سوراخ های (سینوس) نزدیک به هم  را در پوست ایجاد می کنند که از طریق کانالی که در زیر پوست به وجود آورده اند به هم مرتبط شده اند و به آن فیستوله شدن کیست مویی می گوییم.

طبق آمار سازمان بهداشت آمریکا سالانه ۲۰۰۰۰۰ آمریکایی به سینوس پیلونیدال مبتلا می شوند. از رده سنی ۱۹ سال به بالا به خصوص در آقایان دیده می شود.

کیست مویی

کیست مویی پایین کمر

شایع ترین محل کیست مویی قسمت تحتانی ستون فقرات در ناحیه ساکروم می باشد که کیست مویی پایین کمر نامیده می شود همچنین سینوس پیلونیدال یا کیست پیلونیدال نیز گفته می شود. بیماران معمولا با شکایت وجود آبسه مقعدی، ترشح یا درد در این ناحیه مراجعه می کنند. علامت اختصاصی آن وجود یک یا چند عدد سینوس در این ناحیه می باشد اگر بیمار در مراحل اولیه مراجعه کند می توان بدون عمل جراحی و فقط با فیبر لیزر کیست مویی را از بین برد ولی اگر بیمار در مراحل بعدی و با عوارض مراجعه کند باید بافت حاوی این کیست با  لیزر پرتوان یا بدون لیزر برداشته شود .
چون عود این بیماری شایع است هنگام عمل کیست مویی باید بافت حاوی سینوس بطور کامل برداشته شود و بعد از عمل نیز بیمار باید از رویش مو در این ناحیه جلوگیری کند.

 

کیست مویی

کیست مویی در زنان

این بیماری در بین زنان شیوع کمتری نسبت به مردان دارد و یک دلیل آن می تواند عدم وجود موهای ضخیم باشد زیرا یک دلیل بروز کیست مویی وجود موهای ضخیم در این ناحیه است. همچنین دخترانی که در آستانه کنکور و امتحان هستند به دلیل این که مدت طولانی روی صندلی می نشینند ممکن است به کیست مویی پایین کمر مبتلا شوند. پیشنهاد ما به این گروه این است که از یک بالشت نرم و صندلی راحت استفاده کنند و برای مدت طولانی در یک حالت ننشینند. سن شیوع کیست مویی در زنان از ۱۵ سالگی تا ۲۵ سالگی می باشد.

سینوس پایلونیدال

کیست پیلونیدال یا سینوس پیلونیدال(Piloniday Cyst) یا (Pilonidal Sinus) رشد غیر طبیعی پوست واقع در نزدیکی دنبالچه که حاوی پوست و مو است و به راحتی می تواند آلوده شود. این کیسه کوچک به صورت یک منفذ پوستی نمایان می شود ولی گاهی اوقات فقط یک فرورفتگی حاوی مو می باشد. معمولا کلمه سینوس-سینوس بینی را به یاد ما می آورد اما این سینوس ها در هر نقطه از بدن ما می توانند وجود داشته و یا به وجود بیایند.

بیماری سینوس پیلونیدال به شکل یک آبسه حاد یا سینوس تخلیه شونده در ناحیه ساکروکوسیکس بروز می کند.  معمولا در انتهایی ترین نقطه ستون فقرات ایجاد می شود. که حاوی پوست و مو است و با علامت اولیه قرمزی و تورم و خارش ظاهر می شود. برای تشخیص قطعی نیازی به انجام آزمایش نیست و پزشک با معاینه سطحی سینوس پیلونیدال را تشخیص می دهد.
پایلونیدال از کلمه ی لاتین pilus به معنی مو و nidus  به معنی آشیانه گرفته شده است. از سن ۲۴-۱۵ سالگی رخ داده و بعد از سن ۴۰ سالگی  غیر شایع است. این بیماری در مردان شایعتر است. گاهی بدون علامت بوده و فقط در معاینه سوراخ های ریز پوستی دیده می شود وگاهی ترشحات چرکی یا خونابه ای از این سوراخ ها خارج می شود. شیوع بیماری کیست مویی و سینوس ۲۶ نفر در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر است.

کیست مویی

علایم سینوس پایلونیدال

سینوس پیلونیدال علامت خاصی ندارد اما به طور عمومی این کیست علایمی مثل:

  • درد
  • قرمزی و التهاب
  • تب و لرز
  • ترشح چرک
  • بوی بد در هنگام خروج ترشحات

در نظر داشته باشید در صورت عدم عفونت سینوس پیلونیدال علامتی ندارد.

کیست مویی

 

کیست مویی

در عکس بالا محل تشکیل سینوس پیلونیدال و فیستوله شدن آن را می بینید

سینوس پایلونیدال و چه زمانی به دکتر مراجعه کنید:

در صورت بروز هر یک از علایم بالا به یک دکتر متخصص جراحی مراجعه کنید تا زخم را بررسی کند و تشخیص نهایی جهت انتخاب بهترین روش درمان کیست مویی سینوس پیلونیدال انجام شود. اگر درد دارید و آذار دهنده است می توانید تا زمانی که نوبت ویزیت شما شود از قرص های مسکن مثل ژلوفن یا بروفن استفاده کنید. با توجه به سابقه و تجربه خانم دکتر سعادتی در درمان کیست مویی پایین کمر لیزر بهترین روش است و بسته به تشخیص ایشان یکی از روش عمل جراحی کیست مویی با لیزر به روش بسته یا باز انجام می شود.

درمان کیست مویی سینوس پایلونیدال

که شامل ۳ مرحله اصلی خشک کردن کیست و خارح کردن کیست و مراقبت از خود و رعایت بهداشت است

خشک کردن و جراحی نیز به نوبه خود شامل این مراحل است: جراحی و تبدیل یک حفره به یک کیسه

برش و درناژ

برداشتن بافت ناسالم از اقداماتی است که در این ۳ مرحله اصلی انجام می شود

 

علت کیست مویی پایین کمر

دو علت  برای کیست مویی بیان می کنند:۱-مادرزادی.۲- علت قویتر فرورفتن موهای این  ناحیه به داخل پوست. به همین علت این بیماری در افراد پرمو و افرادی  که شغل نشسته دارند بیشتر دیده می شود.عوامل موثر دیگر شامل: ارث، نشستن های طولانی، چاقی “تعریق شدید” سابقه خانوادگی “شکاف عمیق بین دو باتک ” شغل {افرادی که در محل کار به طور طولانی حالت نشسته دارند } فشار شدید و یا ضربه های تکرار شونده به این ناحیه. در جنگ جهانی دوم بیشتر از ۸۰ هزار سرباز به علت مشکلات مربوط به کیست مویی در بیمارستان بستری شدند که بیشتر آنها راننده های جیپ یا شبیه آن بودند زیرا در این راننده ها ناحیه استخوان دنبالچه تحریک شده یا تحت فشار شدید بود. به همین علت به این بیماری می گفتند سندرم رانندگان جیپ jeep drivers syndrom

متخصص درمان سینوس پایلونیدال

متخصص جراحی عمومی: جراحی که سابقه جراحی بر روی ناحیه شکم و سینه و بافت نرم و پوست را داشته باشد.

هماتولوژیست: برای تمرکز بر روی درمان و تشخیص بیماری ها و ناهنجاری های خون

 

کیست مویی

علائم کیست مویی پایین کمر

علائم کیست مویی از بی علامتی تا درد،عفونت، قرمزی، تب و لرز و ترشح چرکی، گرمی پوست و ورم می باشد، اگر مجرای این سوراخ ها بسته شود ترشحات چرکی داخل حفره تجمع پیدا کرده وباعث ایجاد آبسه می شود که با درد شدید همراه است.
بطور کمتر شایع کیست مویی در جاهای دیگر بدن مانند دست ها و ناف رشد می کند.


تشخیص کیست مویی پایین کمر

تشخیص کیست مویی با معاینه فیزیکی و دیدن سوراخ های ریز بین دو باتک  داده انجام می شود و بطور معمول آزمایش خون و عکسبرداری لازم نیست. اگر کیست مویی خیلیوسیع باشد ،ویا بیمار با عوارضی مانند فیستول های متعدد مراجعه کند بهتر است قبل از عمل MRI انجام شود

تشخیص افتراقی کیست مویی پایین کمر

تشخیص های افتراقی کیست مویی شامل کیست درموئید و تراتوم این ناحیه است. علائم کیست مویی می تواند شبیه تراتوم این منطقه باشد که به همین علت تشخیص درست خیلی مهم است زیرا اگر تشخیص تراتوم باشد موضع باید کاملا خارج شده و با پزشک مشاوره شود.

گاهی بیمار با آبسه ی ناحیه بین دو باتک مراجعه می کند که با یک درناژ ساده درمان می شود، در واقع بیمار کیست مویی ندارد

همچنین گاهی سوراخ یا سوراخ هایی به طور مادرزاد در پایین کمر دیده می شود که در صورت تمایل مراجعه کننده و در سنین بالای ۱۸ سال جراحی زیبایی می شود.

کیست مویی


پیشگیری از کیست مویی پایین کمر

لیزر موهای زاید از ایجاد بیماری کیست مویی وعود پس ازعمل  جراحی کیست مویی پیشگیری می کند. خشک و تمیز نگهداشتن ناحیه، پوشیدن لباس گشاد،اجتناب از نشستن های طولانی،کاهش وزن در افراد  چاق به کاهش علائم کیست مویی کمک  می کند.

عوارض کیست مویی پایین کمر

آبسه،عود کیست{۵۰-۴۰٪} عفونت منتشر، بطور نادر کانسر پوست اسکواموس سل کارسینوما

 

درمان کیست مویی پایین کمر

اگر شخص با آبسه ی  ناحیه کیست مویی مراجعه کند باید تحت عمل جراحی اورژانس تخلیه  آبسه کیست مویی  قرار بگیرد. در صورت وجود سلولیت و التهاب پوستی آنتی بیوتیک تجویز می شود در غیر این صورت لزومی ندارد. وقتی آبسه تخلیه شد مدتی طول می کشد تا التهاب پوستی رفع شود. وقتی عفونت والتهاب پوستی کاملا بهبود پیدا کرد می توان عمل اصلی خارج کردن کیست مویی را انجام داد
اگر در معاینه ی شخصی که با آبسه این ناحیه مراجعه می کند سینوس واضح پوستی دیده نشود ممکن است این آبسه به دلیل کیست مویی نباشد و با تخلیه اولیه بهبود یابد.
پس بهتر است چند ماه به بیمار فرصت دهیم
وقتی تشخیص کیست مویی به طور قطعی برای بیمار گذاشته می شود عمل جراحی اصلی باید هرچه سریعتر برای بیمار انجام شود. زیرا با گذشت زمان وسعت کیست مویی بیشتر شده و عوارض آن مانند فیستول به سطح پوست ممکن است بروز کند و تسکین درد کیست مویی مشکل خواهد شد همچنین در نظر داشته باشید در مواردی که کیست مویی پیشرفت کرده درمان سنتی کیست مویی اصلا توصیه نمی شود.

 

آیا می توان بدون جراحی کیست مویی را درمان کرد؟

تجویز آنتی بیوتیک و داروهای ضد التهابی برای کنترل بیماری مفید است اما تنها از گسترش عفونت و حاد شدن کیست جلوگیری می کند. در صورتی که کیست مویی پیشرفته باشد تنها روش درمان کیست مویی جراحی و یا لیزر است.

اگر کیست مویی درمان نشود

در برخی موارد فقط یک کیست ساده و کوچک است و از جراحت و عفونت خبری نیست و نگران کننده نمی باشد اما در مواقعی که در محل کیست عفونت و ترشح چرکی دیده می شود و احتمالا بوی بدی هم می دهد و کیست پیلونیدال شده است حتما برای درمان هرچه سریعتر اقدام کنید تا از انتشار عفونت و فیستوله شدن کیست جلوگیری کنید.

اقدامات قبل از عمل کیست مویی پایین کمر

انجام آزمایشات روتین قبل از عمل، منطقه ی عمل کیست مویی باید عاری از مو باشد، عمل کیست مویی بهتر است در مرکز جراحی یا بیمارستان انجام شود زیرا ارجح است برای انجام عمل کیست مویی موضع عمل کاملا بی حس باشد تا تمام ناحیه گرفتار برداشته شود و عود نکند و برای همین بهتر است عمل با بی حسی از ناحیه کمر یا بیهوشی عمومی انجام شود.


روش های جراحی کیست مویی پایین کمر

جراحی کیست مویی به روش باز: این عمل با بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. در این روش بافت حاوی کیست بطور کامل خارج می شود. اگر کیست بطور کامل خارج نشود احتمال عود زیاد است و به همین خاطر می توان از تزریق مواد رنگی قبل از شروع عمل کمک گرفت. بعد از خارج کردن کیست ، زخم باز گذاشته شده و با گاز مرطوب پر می شود . یک تا دو روز بعد می توان گازها را خارج کرده وزخم را با سرم نمکی شستشو داد. گاهی می توان از ژل یا پمادهای تسریع کننده رشد بافتی کمک گرفت. سپس زخم باید مجددا با گاز مرطوب پر شود. زخم ممکن است در روزهای اول ترشح زیادی داشته باشد که غیر طبیعی نبوده و عفونی نیست. اگر داخل زخم با گاز پر نشود ترشحات در این محل جمع شده وبوی بد می گیرد. بعد از ۳-۲ هفته دیگر لازم نیست داخل زخم با گاز پر شود و فقط کافی است زخم شستشو شده و روی آن با گاز خشک پوشانده شود البته باید مراقب بود قبل از ترمیم کف زخم پوست بسته نشود.

بسته به نظر پزشک می توان از پمادها یا ژل های تسریع کننده ی ترمیم بافتی استفاده کرد.

در این روش بعد از ۳-۲ ماه زخم ترمیم خواهد شد،لازم به ذکر است که عود کیست مویی بعد از عمل به روش باز کمتر از عمل به روش بسته است.

کیست مویی

جراحی کیست مویی پایین کمر به روش بسته:

دکتر زهرا سعادتی در حال حاضر تنها ئزشک در تهران هستند که به این روش عمل جراحی با لیزر را انجام داده و سپس زخم را می بندند. در روش بسته بعد از خارج کردن کیست،زخم به روش های مختلف بسته می شود{بستن به روش ساده یا فلپ بافت اطراف } بسته به نظر جراح  می توان از درن برای خروج  ترشحات استفاده کرد. بخیه ها ۱۴-۱۰ روز بعد خارج می شود. بستن زخم بوسیله فلپ بطور اصلی در کیست های عود کرده یا دچار عارضه انجام می شود. این روش اسکار را کمتر کرده و باعث مسطح تر شدن فاصله ی بین دو باتک  و کمتر شدن عود می شود
یک روش جدید و کمتر تهاجمی کیست مویی تراشیدن کیست و پرکردن آن با چسب فیبرین است. این روش فوائدی دارد که شامل درد کمتر از جراحی سنتی و برگشتن سریعتر به زندگی نرمال بعد از یک تا دو روز است اما در طولانی مدت بازگشت دارد و برای کیست مویی حاد توصیه نمی شود. یک روش دیگر تزریق فنل است که برای کیست مویی خفیف در نظر گرفته می شود.
اگر زخم جراحی در خط وسط بخیه زده شود احتمال عود آن بیشتر است. روش جراحی کیست مویی پایین کمر به روش بسته با لیزر و توسط خانم دکتر سعادتی متخصص جراحی و لیزر انجام می شود و یکی از بهترین روش های درمان کیست مویی پایین کمر محسوب می شود که انجام آن نیاز به تجربه و مهارت بالا دارد

مراقبت های بعد از عمل کیست مویی پایین کمر به روش بسته
در روش جراحی کیست مویی با زخم باز پانسمان اولیه معمولا بعد از۲۴ تا ۴۸ ساعت ترجیحا توسط جراح برداشته می شود. زخم شستشو شده ومجددا پانسمان می شود. همانطور که قبلا گفته شد ممکن است زخم در روزهای اول ترشح زیادی داشته باشد که غیرطبیعی نیست. در جراحی کیست مویی با زخم باز بعد از ۳-۲ هفته لازم نیست داخل زخم با گاز مرطوب پر شود و فقط باید داخل زخم شستشو شده و روی آن گاز خشک گذاشته شود. زخم کیست مویی پایین کمر کم کم قرمز شده وترشحات کمتر می شود. بسته به نظر پزشک می توان از پماد یا ژل های تسریع کننده رشد بافتی کمک گرفت. روزهای اول بعد ازعمل کیست مویی، زخم ترشحات زیادی دارد که طبیعی بوده وعفونی نیست این ترشحات به مرور کمتر می شود.

 روش جراحی کیست مویی پایین کمر به روش بسته

در این روش بعد از برداشتن کیست مویی زخم باز گذاشته می شود و بیمار در روزهای اولیه پانسمان دارد. گاهی پزشک مربوطه برای بیمار درن برای تخلیه ترشحات می گذارد که پس از کاهش ترشحات می توان آن را خارج کرد بنابراین زمان ویزیت اول را جراح مربوطه مشخص می کند. به علت نزدیکی این ناحیه به مقعد باید مراقب بود که زخم آلوده نشود. معمولا بخیه ها بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز خارج می شود.
نکته مهم در هردو روش جراحی باز و بسته این است که شخص باید بعد از عمل از تجمع و رشد مو در این ناحیه جلوگیری کند

در تصویر زیر مشاهده می کنید حتی بعد از ۴ سال از عمل کیست مویی که کاملا بهبود یافته به علت عدم رعایت بهداشت کیست مویی عود کرده است.

 

 عوارض بعد از عمل جراحی کیست مویی پایین کمر

عفونت زخم”ترمیم ضعیف زخم”عود کیست مویی

همچنین در تصویر زیر مشاهده می کنید کیست مویی با روش سنتی و بدون لیزر جراحی شده و بعد از مدتی دوباره عود کرده است. همچنین مو زدایی مناسب برای این ناحیه انجام نشده است

پیش آگهی کیست مویی پایین کمر

اگرچه ۴۰ تا ۵۰ درصد بیماران ممکن است عود را تجربه کنند اما پیش آگهی طولانی مدت عالی است. در موارد نادر که کانسر رشد می کند پیش آگهی را تغییر می دهد. مرگ و میر از کیست مویی بی نهایت نادر است. اما توجه کنید که عدم درمان کیست مویی منجر به گسترش بیماری و حتی فیستوله شدن ناحیه و بیماری های دیگر می شود

کاربرد لیزر در کیست مویی

۴ کاربرد لیزر در درمان کیست مویی
۱-استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زاید
لیزر های مختلفی با طول موج های گوناگون برای ازبین بردن موهای زائد استفاده می شوند. موهای مشکی وضخیم به این لیزرها خیلی خوب جواب می دهند و اتفاقا همین نوع از موها در بروز کیست مویی نقش دارند. بیمار باید بعد از عمل نظافت این ناحیه را رعایت کرده و از رشد موهای زائد در این ناحیه جلوگیری کند. نواحی یک تا دوسانتیمتر اطراف محل عمل شده و قسمت تحتانی تا ناحیه مقعد باید بطور مرتب از نظر رشد موهای زائد بررسی شده و تمیز شود. لیزر موهای زائد را می توان از بعد از عمل شروع کرد

۲-استفاده از دیود لیزر در درمان کیست مویی
در مراحل اولیه بیماری می توان با فیبر دیود وارد کیست شده وجداره ی کیست را از بین برد، در این صورت نیاز به جراحی نیست . بعد از اینکه فیبر لیزر خارج شد سینوس مویی برداشته شده و یک زخم بیضوی کوچک ایجاد می شود. این زخم چند روزی ترشح داشته تا اینکه جدار و محتویات کیست بطور کامل دفع شده وسپس زخم ترمیم می شود.

۳-استفاده از لیزر پرتوان برای برداشتن کامل ضایعه در مراحل پیشرفته کیست مویی
با این لیزر می توان بافت حاوی کیست را بطور کامل برداشت. این روش در عمل کیست مویی وسیع؛ کیست مویی با سینوس های متعددو کیست مویی عارضه دار استفاده می شود. محاسن استفاده از این لیزر در عمل کیست مویی شامل موارد زیر است:
– به علت بسته شدن عروق کوچک توسط لیزر خونریزی حین عمل کیست مویی به حداقل می رسد
لیزر عروق لنفاوی باز شده ی حین عمل کیست مویی را می بندد و در نتیجه ورم و درد بعد از عمل بسیار کاهش می یابد
– لیزر عصب های قطع شده ی حین برش جراحی را ترمیم می کند و به همین علت درد بعد از عمل کیست مویی کاهش میابد.
– و از همه مهمتر اینکه لیزر پرتوان کیست مویی هنگامی که به بستر زخم تابانده می شود باعث از بین رفتن ریشه های باقیمانده احتمالی حین عمل کیست مویی می شود.

۴-استفاده از لیزر درمانی بعد از عمل برای سرعت بخشیدن به ترمیم زخم
لازم به ذکر است که در بیمارانی که توسط اینجانب با لیزر عمل شده اند تا کنون هیچ مورد عودی مشاهده نشده است . در بیمارانی که به علت های مختلف زخم کیست مویی بعد از عمل باز گذاشته می شود ۳-۲ ماه طول می کشد تا زخم بسته شود. برای ترمیم سریعتر زخم راه های گوناگونی وجود دارد. که لیزر درمانی با لیزر کم توان روش موثری است (لیزر تراپی) . لیزرهای کم توان هفته ای ۳-۲ بار به زخم کیست مویی و بافت اطراف تابانده می شود. این لیزر با ایجاد بیواستیمولیشن باعث ترمیم سریعتر زخم کیست مویی می شود. البته باید توجه داشت که میزان اشعه ی تابیده شده به بستر زخم از بافت اطراف کمتر بوده و باید بطور دقیق محاسبه شود.از راه های دیگر بهبود جای عمل باز کیست مویی استفاده از ژل و پمادهای گوناگون است که سبب تحریک ترمیم بافتی می شود

لیزری که برای عمل کیست مویی استفاده می شود چیست ؟

لیزری که برای کیست مویی استفاده می شود سوپر تین است یعنی خیلی نازک بوده و فقط ۴۰۰ میکرون یعنی کمتر از ۱ میلیمتر قطر دارد. این لیزر وارد محوطه ی کیست شده و بعد از چند تابش جدار کیست از بین می رود.

نقاهت کیست مویی بعد از لیزر

طول درمان و نقاهت کیست مویی بعد از جراحی با لیزر بسته به سن و جنس و درجه بیماری متفاوت است اما به طور میانگین بیمار بعد از ۳یا ۴ روز می تواند سر کار حاضر شود برخلاف عمل جراحی به روش سنتی که ممکن است یک ماه بستری بماند. شب اول بعد از جراحی استراحت کامل دارد و نباید زیاد راه برود اما از فردای روز بعد راه رفتن مانعی ندارد همیشه شخص باید مراقب باشد مدت طولانی نشیند و لباس های تنگ و پلاستیکی نپوشد. به افرادی که اضافه وزن دارند پیشنهاد می شود حتما یک برنامه طولانی مدت برای کاهش وزن داشته باشند تا از عود جلوگیری کنند و بهبودی سریعتری داشته باشند. در مواقعی که زخم باز گذاشته می شود و جراحی به روش باز انجام شده هفته ها طول می کشد تا زخم ترمیم شود و بسته شود

کیست مویی در بيماری ايدز

از هر نوع عمل جراحی مقعد در بيماران مبتلا به کیست مویی بايد خودداری شود.

 

۱۰ مزیت لیزر در درمان کیست مویی

۱- لیزر در هنگام برش و برداشتن تگ پوستی انتهای عصب بریده شده را ترمیم می کند و در نتیجه بیمار بعد از عمل درد نداشته یا درد بسیار کمی دارد
۲- تورم بافتی بعد از عمل شقاق با لیزر بسیار کم است زیرا لیزر عروق لنفاوی باز شده حین عمل را می بندد و از تورم جلوگیری می شود و اسکار و فیبروز بعد از عمل شقاق با لیزر بسیار کمتر است
۳-بعد از لیزر احتیاجی به پانسمان و فیتیله داخل مقعد نمی باشد
۴- لیزر عروق کوچک بریده شده در هنگام عمل شقاق را ترمیم می کند و در نتیجه خون ریزی هنگام عمل کاهش میابد
۵- عمل لیزر شقاق بطور سرپایی و بدون بیهوشی قابل انجام است
۶- بیمار فقط شب اول استراحت می کند و نیاز به استراحت بیشتر ندارد
۷- بیمار بازگشت سریع تر به محیط کار وزندگی طبیعی خود دارد
۸- با این نوع لیزر می توان تمام انواع شقاق و حتی هموروئید و فیستول همزمان را درمان نمود-
۹-لیزر محیط عمل را استریل کرده و باعث کاهش عفونت محل عمل می شود. قابل ذکر است به همین علت انتقال بیماری های ویروسی از جمله هپاتیت و ایدز به صفر می رسد. لیزر هنگام عمل به بافت اطراف صدمه نمی زند و مانند کوتر
۱۰- باعث نکروز نمی شود به همین علت درد بعد از عمل کاهش داشته وبه اسفنکتر مقعد آسیبی وارد نمی شود. این مزیت لیزر باعث کاهش عارضه بی اختیاری مقعد می شود.

 

درمان کیست مویی با دارو:

پس از انجام درمان های خانگی بدون نتیجه اگر کیست پیلونیدال آلوده شده باشد توصیه می شود که حتما به پزشک مراجعه کنید. آلوده شدن کیست به این معنی است که کیست دردناک گرم و ملتهب و یا قرمز شده باشد و علائم روز به روز بدتر می شود. توصیه می شود کیست را خودتان تخلیه نکنید تا عفونت انتشار نیابد و ناحیه تحریک نشود تنها باید ناحیه را تمیز نگه دارید و به ناحیه فشار یا آسیب وارد نکنید.
زمانی که به پزشک مراجعه می کنید برای خشک کردن کیست ناحیه را بی حس کرده و با تیغ جراحی یا لیزر برش کوچکی بر روی کیست می زند و مخلوطی از پوست مرده چرک و خون را خارج می کنند و به اصلاح خشک کردن یا Drainage کیست گفته می شود سپس با نظر پزشک محل برش را باز می گذارند و یا بخیه می خورد و بسته می شود تفاوت این دو روش این است که با زخم بسته بیمار دوره نقاهت کوتاهتر و راحت تری را سپری می کند اما با زخم باز احتمال عود کمتر است و محل زخم به خوبی خشک خواهد شد. طی این دوران آنتی بیوتیک توسط پزشک تجویز می شود توجه کنید درمان دارویی کیست مویی بدون خشک کردن آن بی فایده بوده و فقط به طور موقت از حاد شدن بیماری جلوگیری می کند
اعمال مواد خشک کننده شما می توانید سرکه سیب را روی کیست بریزید تا خشک شود. فندق، به دلیل ویژگی های رطوبتی تانن های موجود در آن، باعث خشک شدن کیست می شود. سرکه سیب دارای خواص تنگ کننده است. سرکه سرخ مایل به قرمز نیز به مبارزه با عفونت کمک می کند. اگر پوست ملتهب باشد یا پوست شما به سرکه سیب حساس بود، سرکه را با مقدار برابر آب رقیق کنید. فقط با یک تکه پنبه یا Q-tip اعمال شود.

 

هزینه لیزر کیست مویی
قیمت درمان کیست مویی

معمولا هزینه درمان کیست مویی پایین کمر با لیزر از یک میلیون تومان به بالا خواهد بود با این که هزینه درمان با لیزر بیشتر از جراحی سنتی است با این حال از هر لحاظ به نفع بیمار است که لیزر را انتخاب کند زیرا دوره نقاهت بسیار بسیار کوتاهتر و احتمال عود ندارد و بیمار هزینه های درمانی دیگر یا جراحی مجدد در ناحیه لیزر شده نخواهد داشت
لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر و انتخاب بهترین و جدیدترین روش درمان کیست مویی و هزینه های مربوط به درمان کیست مویی با مطب خانم دکتر سعادتی تماس بگیرید

ساعات پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۰ صبح الی ۱۹ تلفن ۲۲۷۶۱۶۰۰

آدرس: تهران-پاسداران نبش گلستان نهم پلاک ۴۵۷ واحد ۱۰ طبقه چهارم

 

کیست مویی

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه